top of page
  • ddhdanmark

Ny mode trend

Fransk Bulldog med længere hår kaldes nu Fluffy Bulldog. Det er IKKE en raceren hund men en blanding som flere og flere gerne vil have. Desværre kan man også få stambog på denne og det er vi i DDH ikke interesseret i at få ind i den Franske Bulldog.

Nye stambøger fra SWKIPR.pl & PKPR.pl vil derfor fra dags dato ikke blive anerkendt i DDH.

Dette gælder for alle racer. Der er simpelthen ikke nok gennemsigtighed i klubbens stambøger og der er ikke mulighed for at finde de forkerte aner.

De hunde som allerede er avlsgodkendt med disse stamtavler i DDH vil få avlsforbud dersom der kommer Fluffy i kuldene.

1.175 visninger

Seneste blogindlæg

Se alle

Ophørt samarbejde med IDR.ev

Til Nicole Vi skriver til dig da vi ikke kan få kontakt til dig over Messenger som ellers aftalt og du ringer ikke tilbage. DDH havde den forståelse at der var samarbejde mellem DDH og IDR.ev, og ved

Vil du være Dommer / Ringsekretær ?

Hej Alle. Så er vi ved at være klar til næste opstart af nye dommere & ringsekretærer. Går du rundt med et ønske om at blive dommer eller ringsekretær? Dommer: Det vigtigste for os at er at du kan tål

Prisstigninger

Prisstigning på udstillingerne Fra 1/1-2023 vil der være prisstigning på udstillingerne. Det hele stiger i priser, og alle de ting vi bruger, såsom pokaler, rosetter, medaljer og meget andet, bliver d

コメント


bottom of page